دوشنبه 27 مي 2024 - 07 خرداد 1403
صفحه اصلی اخبار مقالات آلبوم تصاویر درباره ما تماس با ما فرم مشاوره
Bookmark and Share
NEWSLETTER
Email :LINKS
   به سایت مرکز مشاوره جهت ادامه تحصیل در دانشگاه ها و کالج های انگلستان خوش آمدید   در صورتی که متقاضی تحصیل در  دوره های کارشناسی , کارشناسی ارشد , دکترا , پزشکی , دندانپزشکی ,Foundation (پیش دانشگاهی) و یا A LEVEL در انگلستان برای سال 2014  هستید میتوانید از هم اکنون با ما تماس بگیرید     UCAS Timetable for 2014 applications   دانشگاهها و کالج های انگلستان     ویزای تحصیلی انگلستان       جدول ارزشیابی , مقایسه و تبدیل آیلتس و تافل    UK STUDY TODAY   موفق ترین مشاور و راهنمای اخذ پذیرش تحصیلی در  مقاطع مختلف تحصیلی در انگلستان     دوره های زبان انگلیسی در انگلستان     دوره های کارشناسی در انگلستان    دوره های کارشناسی ارشد      دوره های دکترا در انگلستان      تحصیل در رشته پزشکی     تحصیل در رشته دندانپزشکی   پیش دانشگاهی در انگلستان      مدارس شبانه روزی در انگلستان      دوره های آیلتس      دوره های تافل      بورسیه های تحصیلی در انگلستان     رزومه و روش تهیه آن    دانشگاهها و کالج های انگلستان     MBA در انگلستان     هزینه های زندگی در انگلستان     هزینه های تحصیلی در انگلستان     مسکن دانشجویی در انگلستان    کار در زمان تحصیل در انگلستان    رنکینگ دانشگاه های انگلستان    ویزای تحصیلی انگلستان     فرم مشاوره تحصیلی در انگلستان     خدمات مشاوره و اخذ پذیرش تحصیلی در انگلستان      خدمات مشاوره اخذ ویزای تحصیلی انگلستان     خدمات مسکن دانشجوئی در انگلستان    خدمات فرودگاهی (ایاب و ذهاب ) در انگلستان     خدمات آشنا کردن دانشجو با محیط پیرامون تحصیل     افتتاح حساب بانکی در انگلستان     گواهینامه رانندگی در انگلستان    راهنمائی جهت استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی در انگلستان    مشاوره در انتخاب مدرسه و ثبت نام فرزندان دانشجویان در مدارس انگلستان    مشاوره حقوقی   تمدید ویزای دانشجوئی   تلفن تهران متصل به دفتر لندن  4858 55 66  021   تلفن مسقیم دفتر لندن 8286 2784 20 0044    UK STUDY TODAY Ltd - 72 Hammersmith Road -London - W14 8TH - United Kingdom   
نوبل شیمی برای کاشف رنج کشیده شبه بلورها

نوبل شیمی برای کاشف رنج کشیده شبه بلورها

کمیته نوبل شیمی دانیل شختمن را به دلیل "کشف الگوی اتم‌های شبه‌بلوری" برنده نوبل شیمی ۲۰۱۱ معرفی کرد. دانیل شختمن، دانشمند اسراییلی پس از این کشف در دهه ۸۰ میلادی مورد تمسخر قرار گرفت و مجبور به ترک تیم تحقیقاتی خود شد.

فرهنگستان علوم سلطنتی سوئد چهارشنبه (۱۳ مهر/ ۵ اکتبر) برنده نوبل شیمی سال ۲۰۱۱ میلادی را معرفی کرد. کمیته نوبل در استکهلم دانیل شختمن، دانشمند اسراییلی را به دلیل تحققیاتی که «درک پژوهشگران شیمی از خواص جامدات را تغییری بنیادین داد» شایسته دریافت نوبل شیمی معرفی کرد.

دانیل شختمن اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی اتم‌های شبه بلوری، گروه خاصی از مواد را کشف کرد که نظم موجود در پیوندهای فلزی در عناصر شیمیایی را نشان نمی دادند.

کشفی جنجالی و سال‌ها مناقشه

کمیته نوبل شیمی روز چهارشنبه اعلام کرد: «کشف شختمن طرحی موزائیکی در سطح اتم‌ها نشان می‌دهد. در ساختار شبه‌بلورها، شبکه‌ای موزائيکی به شگفت‌انگیزی موزائیک‌‌های معماری عربی در سطح اتمی می‌بینیم؛ طرحی منظم که تکرار نمی‌شود.»

دانیل شختمن ۱۹۴۱ در تل‌آویو متولد شده است و پروفسور انیستیتو فن‌آوری تکنیون در شهر حیفا است. شختمن نتیجه تحقیقات اولیه خود را در مورد الگوی اتمی شبه‌بلورها، سال ۱۹۸۴ منتشر کرد. کشف نامتعارف شختمن، جنجالی میان پژوهشگران علم شیمی برانگیخت. کشف او از این رو مورد مناقشه بود که شیمی‌دانان باور داشتند که اتم‌های جامدات، تناوب انتقالی دارد و به صورت متقارن با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

دانیل شختمن پس از انتشار تحقیقات خود مورد تمسخر همکارانش قرار گرفت، مجبور شد تحقیقات خود را در آمریکا ترک کند و حتی خود نیز به آنچه یافته بود شک کرد. این دانشمند اسراییلی روز چهارشنبه پس از اعلام تصمیم کیمته نوبل گفت که عمیقأ تحت تأثیر این افتخار بزرگ قرار گرفته است.

ساختاری مقاوم در برابر فشار و حرارت

کمیته نوبل شیمی در توضیح تصمیم خود مبنی بر اهدای نوبل سال ۲۰۱۱ به دانیل شختمن خاطر نشان کرده است: «کشف شختمن از آن‌رو ابتدا مورد مناقشه‌ بود که بر خلاف قوانین جاری طبیعت به نظر می‌رسید. این کشف غیرمعمول مانند این بود که بگوییم توپ فوتبال تنها از تکه‌های شش ضلعی متصل به‌هم تشکیل شده است آن‌هم در حالیکه تکه‌های پنج ضلعی هم ضروری هستند.»

ساختار اتمی شبه‌بلوری که در برخی از جامدات مانند گونه‌ای از فولاد دیده می‌شود، نظم موجود در پیوندهای فلزی در عناصر شیمیایی را نشان نمی دهند. این مواد ساختاری فشرده و بسیار محکم دارند که در برابر حرارت و فشار بسیار مقاومند. ساختار شبه بلورها در املاح معدنی مختلفی در طبیعت یافت می‌شود و در آینده نزدیک در آزمایشگاه نیز تولید خواهد شد.

مراسم رسمی اهدای جوایز نوبل سال ۲۰۱۱ که هر کدام حدود ۱ / ۱ میلیون یورو است، در ماه دسامبر برگزار خواهد شد.

نوبل شیمی سال گذشته به سه دانشمند آمریکایی "ریچارد هک"، و دو دانشمند ژاپنی "ای- ایچی نگیشی" و "آکیرا سوزوکی" تعلق گرفت که موفق شده بودند با اتم‌های کربن همچون تکه‌های لگو بازی کنند. این جایزه سال ۲۰۰۷ میلادی به دانشمند آلمانی "گرهارد ارتل" به دليل مطالعاتش درباره فرايندهای روی سطوح جامد تعلق گرفت.

 
تحصیل در انگلستان
دوره های زبان انگلیسی
دوره های کارشناسی در انگلستان
دوره های کارشناسی ارشد
دوره های دکترا در انگلستان
تحصیل در رشته پزشکی
تحصیل در رشته دندانپزشکی
پیش دانشگاهی در انگلستان
مدارس شبانه روزی در انگلستان
رشته های دانشگاهی آنلاین
آزمون و دوره های آیلتس
آزمون و دوره های تافل
بورسیه های تحصیلی در انگلستان
خرید کتاب و مقالات علمی
رزومه و روش تهیه آن
دانشگاهها و کالج های انگلستان
مطالب جدید تحصیل در انگلستان
MBA در انگلستان
تست
 
 
زندگی در انگلستان
هزینه های زندگی در انگلستان
هزینه های تحصیلی در انگلستان
مسکن دانشجویی در انگلستان
کار در زمان تحصیل در انگلستان
رنکینگ دانشگاه های انگلستان
ویزای تحصیلی انگلستان
 
 
درباره انگلستان
درباره انگلستان
سیستم آموزشی در انگلستان
ارزشیابی‌ مدارك‌ تحصیلی‌ در انگلستان
آموزش شهروندی انگلستان
مشاوره تحصيلي در انگلستان
آموزش فني و حرفه اي در انگلستان
آموزش بزرگسالان در انگلستان
جاذبه های توریستی انگلستان
فرم مشاوره تحصیلی در انگلستان
اعطاي نمايندگي
بنرها و لوگوی سایت
UK Study Today در فیس بوک
 
 


V 3.0
صفحه اصلی اخبار مقالات آلبوم تصاویر درباره ما تماس با ما فرم مشاوره
UK STUDY TODAY Ltd is a registered company in England and Wales with Registration number : 07192908

Copyright © 2005 - 2022 , UK Study Today.com هرگونه کپی برداری از این سایت پیگرد قانونی دارد